A certain roller coaster has 3 cars,and a passenger is equal

A certain roller coaster has 3 cars,and a passenger is equally likely to ride in any 1 of the 3 cars each time that passenger rides the roller coaster.If a certain passenger is to ride the roller coaster 3 times,what is the probability that the passenger will ride in each of the 3 cars?
A.0
B.1/9
C.2/9
D.1/3
E.1
slz2000 1年前 已收到4个回答 举报

landfeng 幼苗


C 3*2*1 =6 3*3*3=27 6/27=2/9


5

多方形 幼苗


E,1


2

frenkey 幼苗


C,1*2/3*1/3


2

云隐夕颜 幼苗


B


1