The interest is compounded quarterly.

The interest is compounded quarterly.
Principal($):8000
Interest rate (%p.a.):12
Deposit period (month):6
Amount($):
Compound interest($):
Find the unknown.
fjy5245 1年前 已收到2个回答 举报

CSY1984 幼苗


amount=8000*(12%/12)*6=480
because you withdrawing in advance,compound interest=0.(in CN)


2

天堂炊烟 幼苗


F U C K Y O U


0