Heather's water heater needs repair.The plumber says it will

Heather's water heater needs repair.The plumber says it will cost $300 to fix the unit,which currently costs $75 per year to operate.Or Heather could buy a new water heater for $500,including installation and the new heated would save 60% on annual opearating costs.How long would it take for the new unit to pay for itself?
koyangyy 1年前 已收到2个回答 举报

半面之旧 春芽


Assume it takes n years:
In the case of having it repaired, in n years, the total cost would be: 300 + 75n dollars
In the case of buying a new one, in n years, the total cost would be: 500 + 75(1-60%)n dollars
300 + 75n = 500 + 75(1-60%)n
n = 40/9
If you have to use an integer for n, n would be 5 (the smallest integer greater than 40/9)


5

ohknlba 幼苗


希瑟的热水器需要修复。 水管工说,它将耗资300元修复单位,目前成本75元,每年运作。 或希瑟500元可以买一个新的热水器,包括安装和新的加热年度opearating成本节省60。 新单位的需要多久来支付本身?
不会!


2