differentiate the following functions and simplify and facto

differentiate the following functions and simplify and factorize
g(x)=(x+1)的八次方 * E的X次方
笔划过的痕迹 1年前 已收到1个回答 举报

bati88 春芽


求导数嘛
dg(x)/dx=8*e^x+(x+1)^8*e^x
=(x+1)^7*(x+9)*e^x


3