英文物理题A ball of mass 0.100 kg is dropped from rest from a hei

英文物理题
A ball of mass 0.100 kg is dropped from rest from a height of 1.25 m. It rebounds from the floor to reach a height of 0.840 m. What impulse(with direction) was given to the ball by the floor?
不是要翻译。。要答案
wanku8591 1年前 已收到2个回答 举报

qq156937165 幼苗


let me try.Since the question is in English,i think i would give the answer in english as well.
use the equation v^2=u^2+2as first
U is the initial velocity,being 0 m/s
a is assumed to be 10 m/s2 ,as it is a free fall situation
S is equal to 1.25 m
Hence we get the value of V,which is the velocity of the ball hiting the ground and rebound.After calculaltion,V = 5
Then use the equation a= (V-U)/t to calculate t.t is the time for the ball to rebound and rise to the highest point.
a= 10m/s2 again as it is still a free fall.
U is now equal to 5 m/s ( cause now we are looking at the rebound process)
V is 0 m/s because at the highest point the ball remain still.
As a result,we find that t = 1/2
Then we calcuate the value of impulse.
The direction is obviously upward.
I = MV
= 0.1 * 5
=0.5 kgm/s
Momentum = MV/t
= 0.5/ (1/2)
= 1
i calculate momentum for your further reference.
Hope i can help you in some way.


6

百是可乐45 幼苗


一个质量为0.100kg的球由离地面1.25m高度静止状态落下,要使球在地面上反弹后可以达到0.840m高度,地面需要给了球多大的推力(带方向)?
翻译后是这样,题目不会做,很久没碰过物理题了。


0