电力的.An induction motor when connected in delta and started d

电力的.
An induction motor when connected in delta and started direct on line produces a starting torque of 60 Nm and consumes 80 A.If the same motor is started using soft start equipment with the voltage set at 0.8 of the line voltage,calculate the starting torque and current..
有计算过程不/
sunny小魚 1年前 已收到2个回答 举报

shuishui1199 幼苗


电动机采用降压启动的,这个题目好象还欠两个数据的,就是不知道额定功率Pn和转数nN,这样的话只能求出电流
我只能告诉你公式
由题意知Tn1=60NM ,In1=80A,Tn1=0.8Tst ,K=0.8
由公式有
Tn=9550*Pn/nN
Ist=1/(K^2)*In1=1/(0.8^2)*80=


5

duke0229 幼苗


60和80


2