英文Average vehicle occupancy rate for commuters to County W i

英文
Average vehicle occupancy rate for commuters to County W is 1.2,
average vehicle occupancy rate for commuters to County Z is 1.5.
If the total number of commuters to County W is twice the number to County Z,and if the average number of vehicles that transport commuters daily to County W is 30000,what is the approximate average number of vehicles that transport commuters daily to County
我认为是一下翻译和结果
为18750.
答案是接近12000,而不是接近18000.为什么
dong4321dong 1年前 已收到2个回答 举报

佟严 幼苗


我的算法是:
去W的车是30000辆,但它的人数是去Z的两倍,所以要进行比较时,要对等的比较.所以如果把去W的人数减半的话,就是同口径相比了,即:
(30000/2):1.5=x:1.2
15000:1.5=x:1.2
x=(15000*1.2)/1.5
x=12000


6

intro_12 幼苗


Number of vehicles going to W = 30,000; there are more people than cars, so commuters going to W = 30000*1.2. Commuters going to Z = 30000*1.2/2=18,000. Number of vehicles going to Z = 18000/1.5 = 12,000.


1