英语翻译1.40% of the students in a school are boys.lf there are

英语翻译
1.40% of the students in a school are boys.lf there are 240 boys,how many student are therein the school?
2.a boy has finished reading 160pages of a story book and he finds that is 20% of the book left.how many pages are there in the book?
3.Among the 800 people,70% like swimming.How many people like swimming?
jialili0321 1年前 已收到1个回答 举报

大八卦是我 幼苗


1、学校40%的学生是男孩,如果这里有240个男孩,那么学校有多少学生?
240/40%=600
2、一个男孩看完了160页故事书,他发现还有20%没看,问这本故事书多少页?160/(1-20%0)=200
3、800人中,70%的人喜欢游泳,请问有多少人喜欢游泳?
800*70%=560


9