GRE Section45-3 怎么算

GRE Section45-3 怎么算
the daily rate for hotel that sleeps 4 people is 39dollars for one person and x dollars for each additional person.if 3 people take the room for one day and each pays 21dollars for the room what is the value fo
a)4 b)8 c)12 d)13 e)14
5323351 1年前 已收到1个回答 举报

loveargentina 幼苗


1个人39元
2个或以上39+nx
21X3=39+3X
63=39+3X
21=13+X
X=8


9