英语翻译随着经济的飞速发展和人口的急剧增加,环境污染尤其是水污染已成为世界各国面临的主要问题之一.我国水污染化学研究始于

英语翻译
随着经济的飞速发展和人口的急剧增加,环境污染尤其是水污染已成为世界各国面临的主要问题之一.我国水污染化学研究始于70年代,目前研究的重点是有机污染物,特别是难降解的有机物,其在环境中的存留期长,且容易沿食物链传递,威胁生物生长和人的健康,因而日益受到人们的重视.苯酚和苯胺是水体中毒性较大的两种物质,国家环保局已将其列为环境监测的重要项目.本文研究了通过控制溶液的酸度,采用荧光光度法实现对环境水中苯酚和苯胺含量的同时测定,并讨论了共存物质的干扰情况.条件实验表明,室温下,在pH=6.86的磷酸氢二钠—磷酸二氢钾缓冲溶液中,分别在波长λex/λem=270/298nm和λex/λem=280/340nm处,对苯酚和苯胺进行测定,其线性范围分别为0.5—3.0ug/mL和0.5—3.0ug/mL,检出限分别为4.0ng/mL 和4.3ng/mL.将其用于青岛栈桥海水、城阳污水、青岛农业大学虹子湖水及自来水中苯酚和苯胺的同时测定,取得了满意的效果.
最好是专业翻译 急用阿
符翼飞 1年前 已收到2个回答 举报

阿澜南京 幼苗


With the rapid economic development and rapid increase of population,in particular,water pollution has become the world facing one of the main issues.Water Pollution Study began in the 1970s,the current study focuses on organic pollutants,especially refractory organics,in the environment of long-term retention,and easily along the food chain,threat of biological growth and people's health,thus increasing people's attention.Phenol and aniline water is larger of the two toxic substances,the State Environmental Protection Agency has classified environmental monitoring of important projects.In this paper,the solution through the control of acidity,fluorescence method to achieve the environmental phenol and aniline water content measured at the same time,and discuss the substance of coexistence interference.Experimental conditions showed that at room temperature,pH = 6.86 in the Na2HPO4-potassium dihydrogen phosphate buffer solution,in the wavelength λex / λem and λ = 270/298nm ex / λem = 280/340nm Department of phenol and aniline were measured,its linear range of 0 .5-3.0ug/mL and 0.5-3.0ug/mL.The detection limit of 4 .0ng/mL and 4.3ng/mL.Qingdao will be used to bridge the sea and Chengyang sewage,Qingdao Agricultural University Nijiko water and tap water phenol and aniline in the same time and achieved satisfactory results


3

假装空间站 幼苗


With economy develop the rapid increase composing in reply population at full speed, environmental pollution especially already becoming one of primal problem facing the all the countries in the world...


0