For the following word problems write a system of equations

For the following word problems write a system of equations to solve for full marks.
11.The perimeter of a rectangle is 64 cm.Twice the width is 4 cm more than the length.
Find the dimensions of the rectangle.
这是我在谷歌直译下来的,有些不顺,请谅解.
对于下面的问题,写一个字的方程来求解满分系统。
11.矩形的周长为64厘米。两次的宽度为4厘米以上的长度。
求出该矩形的尺寸。
江西农垦 1年前 已收到2个回答 举报

小小de小米 幼苗


长方形周长64cm 宽的2倍是比长多4cm 求这个长方形长和宽
设长是x 宽就是 (4+x)/2
64=2(x+(4+x)/2)=2x+4+x
长 x=20cm
宽是 24/2=12cm


1

阵雨前夕 幼苗


2X-Y=4
2(X+Y)=64
X=12
Y=20


1