英语翻译Note:Figure not drawn to scale.The largest square above

英语翻译

Note:Figure not drawn to scale.

The largest square above has sides of length 8 and is divided into the two shaded rectangles and two smaller squares labeled I and II .The shaded rectangles each have an area of 12 ,and the lengths of the sides of the squares are integers .What is the area of square II if its area is larger than the area of square I
A 9 B 16 C 25 D 36 E 49
vsftj 1年前 已收到1个回答 举报

tibetegypt 幼苗


D:36
大正方形变长为8,将这个大正方形分为四个小正方形,没有标号的两个面积为12,且每个边都是整数,12=2*6=3*4,由于要求边长为8,只能是2,6分割.
II是面积较大者,所以为6*6=36.


3