非常急16.A patient needs to take 375 mg of ibuprofen twice dail

非常急
16.A patient needs to take 375 mg of ibuprofen twice daily.The pills in the bottle are each 250.rm mg.How many pills does the patient need to take each time she wants the 375 mg dosage?Assume that these pills are scored and can be cut in half if necessary.
Express the number of pills numerically in decimal form.__________
17.Insulin is a protein that is used by the body to regulate both carbohydrate and fat metabolism.A bottle contains 375 mL of insulin at a concentration of 20.0 mg/mL.What is the total mass of insulin in the bottle?
Express your answer numerically in milligrams.______________
18.If you are administering an insulin dose of 60.0 mg from a bottle at a concentration of 10.0 mg/mL,how many milliliters of the solution do you need to give the patient?
Express your answer numerically in milliliters._________
19.A 60.0 g silver object and a 30.0 g gold object are both added to 65.5 mL of water contained in a graduated cylinder.What is the new water level in the cylinder?
Density of silver = 10.5 g/mL,density of gold = 19.3 g/mL.
Vf=___________mL
Which classes of organic compounds contain a carbonyl functional group as part of their structure?
Drag each item to the appropriate bin.
Ketone,thiol,amine,ether,ester,amide,carboxylic,aldehyde(这里面那些是属于has a carbonyl group,那些事属于does not have a carbonyl group).
What is the IUPAC name for the following compound?
rm CH_3!-!CH_2!-!CH_2!-!CH_2!-!CH_2!-!CH_2!-!CH_2!-!CH_2!-!CH_3
Enter the name of the molecule_____.
曲靖黑马 1年前 已收到1个回答 举报

nieweiping 幼苗


First of all,could you please edit your question from the program (OWL/masteringchem/whatever) so the symbols/numbers show up right?They're pretty annoying to guess.
Anyway,
16.375/250 = 1.5 pills
17.20mg/ml*375ml = 7500mg
18.60.0/10.0 = 6.00ml
19.Rise in water level from silver = 60/10.5 = 5.71ml
From gold = 30/19.3 = 1.55ml
Vf = 65.5+5.71+1.55=72.8ml
Carbonyl is a C=O double bond
Stuff with a carbonyl group:
Ketone
Ester
Amide
Carboxylic
Aldehyde
Stuff without:
Thiol
Amine
Ether
Nonane
If you need anything else,either 补充 or (more preferably) start a new Question.Thanks!


2