Answer the questions using complete sentences,and answer the

Answer the questions using complete sentences,and answer the problems by writing down the formula used,the substitution of values with units,and the final answer with units.Be sure to use the factor-label method when converting.Keep the following in mind when using the ideal gas equations:
T must be in Kelvins R = 8.31 J/(mol.K) = 0.0821 (L.atm)/(mol.K)(能解释R这个式子吗,我知道关于摩尔气体质量,但气体质量表示什么?还有J是怎么换算成L.atm,L.atm是什麽单位 怎么念)
Sample :A Goodyear blimp typically contains 5400 m3 of helium (He) at an absolute pressure of 1.1 x 105 Pa.The temperature of the helium is 280 K.What is the mass (in kilograms) of the helium (4 g/mol) in the blimp?
V = 5400 m3 P = 1.1 x 105 Pa T = 280 K R = 8.31 J/(mol.K) n =
PV = nRT (能解释一下这个式子表示什么吗?用来计算什么?N代表什么?)
(1.1 x 105 Pa)( 5400 m3) = n(8.31 J/(molK))(280 K)
n = 2.6 x 105 mol
然后有一个公式把摩尔换成了千克
根据给的sample,
a.Above the liquid in a can of hair spray is a gas at relatively high pressure.The label on the can includes the warning “Do not store at high temperatures.” Use the ideal gas law and explain why the warning is given.
b.Assuming that air behaves like an ideal gas,explain what happens to the pressure in a tightly sealed house when the electric furnace turns on for a while.
c.Atmospheric pressure decreases with increasing altitude.With this fact in mind,explain why helium- filled weather balloons are underinflated when they are launched from earth.
d.A commonly used packing material consists of “bubbles” of air trapped between bonded layers of plastic,known as bubble wrap.Using the ideal gas law,explain why this packing material offers less protection on cold days than on warm days.
很久没学物理了 而且第一次用英语写物理 表示完全无从下手 有经验的人指导一下
而且题目要求用complete sentence 我只会写中文解答 但是给的sample没用完整句子 但我发现有些题还是要用英语句子解答的
tpyjy7888 1年前 已收到1个回答 举报

lzhifeng 幼苗


用完整的句子回答问题.回答问题时要写下公式,数值代入公式要带单位,答案也要带单位.单位转换时使用“因子-标签法”(按:换算因子也要带单位,如1公斤=2市斤,因子2市斤/公斤,换算时写成5公斤x2市斤/公斤=10市斤,单位像数一样参加运算,可以相互约分,可以平方等等).使用理想气体方程时要记住:T的单位必须是开尔文,R = 8.31 J/(mol.K) = 0.0821 (L.atm)/(mol.K)
L,升,litre;atm大气压,atmospheric pressure,=1.013×10^5Pa;标准状态下,每摩尔气体的气体,体积是22.4升,J=Nm=Nm^(-2)m^3=1000LPa=1000LPa/1.013×10^5Pa/atm=0.00987Latm
8.31x0.00987=0.082,因此:R = 8.31 J/(mol.K) = 0.0821 (L.atm)/(mol.K)
R是理想气体常数.
PV = nRT ,压力x体积=气体摩尔数nx理想气体常数Rx气体绝对温度T


8