a/b is a fraction.If 2 is added to the numerator,the value o

a/b is a fraction.If 2 is added to the numerator,the value of the fraction is 1/2.If 3 is added to the denominator,the fraction has a value of 1/3.The value of the sum a+b is
hexiaolong002 1年前 已收到1个回答 举报

龍貓貓 幼苗


a./b是分数,如果分子+2得1/2,如果分母+3得1/3,求a+b
(a+2)/b=1/2
a./(b+3)=1/3
推出a=7 b=18
∴a+b=25


5