一件商品打八折出售现价比原价便宜了百分之几,售价400元原价是多少元

一件商品打八折出售现价比原价便宜了百分之几,售价400元原价是多少元
列式
gy30cn 1年前 已收到5个回答 举报

静静9 幼苗


400/0.8=500(元)


3

nancyxin 幼苗


400/0.8=500(元)


2

fhqdxdx 幼苗


1-0.8=0.2=20%
400除以80%=500(元)


1

魔人aa_aa 幼苗


便宜了20%(1-80%)=20%,原价是500,400/0.8=500


0

断翼飞翔 幼苗


The Internet
The Intemet was first established in 1960s. At that time, the computer was both large and expensive and the networks were unable to work well. If one of the computers broke down, the...


0