初二英语同义句转换 They enjoyed thenselves singing and dancing at the

初二英语同义句转换 They enjoyed thenselves singing and dancing at the party .(两句)
They________________________________________at the party .
They________________________________________at the party .
Jim is more friendly than any othe studentin our class .(两句)
_______________________________./_______________________________.
He isn't tall or short.He isn't thin or fat .
He is _______________________________and__________________.
The dictionary cost me fifty yuan .(两句)
I_________________________./I_____________________________.
They didn't agree with us .(两句)
They _________________./They __________________.
The question is so difficult .I can't answer it .(两句)
_________________./ _________________./
neville_rui 1年前 已收到1个回答 举报

252110241 春芽


1. They enjoyed themselves singing and dancing at the party.(两句) =They (had fun singing and dancing)at the party. =They (had a good time singing and dancing) at the party. 2. Jim is more friendly than any other student in our class.(两句) =(Jim is the most friendly student in our class). =(Jim is more friendly than the other students in our class). 3. He isn't tall or short. He isn't thin or fat. =He is (in medium height) and (weight). 4. The dictionary cost me fifty yuan .(两句) =(I paid fifty yuan for the dictioanry). =(I spent twenty yuan on the dictionary). =(It cost me fifty yuan to buy the dictionary). 5. They didn't agree with us .(两句) =They (disagreed with us). =They (are in disagreement with us). 6. The question is so difficult. I can't answer it.(两句) =(The question is too difficult for me to answer). =(The question is so difficult that I can't answer it). =(The question isn't easy enough for me to answer).


3