2.The probability of A’s winning a hockey match is 3/2 times

2.The probability of A’s winning a hockey match is 3/2 times the
probability of B’s winning a cricket match.The probability of C’s winning a
race is twice the probability of B’s winning the cricket match.What is the
maximum probability of A’s winning the hockey match?
(A) ¼ (B) ½ (C) 2/3 (D)¾ (E) 1
伊条鱼 1年前 已收到7个回答 举报

天堂隔壁宝儿 幼苗


As the probability of C should be the biggest one,the maximum is 1 Therefore,maxP(B)=1/2
and max P(A)=1/2*3/2=3/4

1年前 追问

9

伊条鱼 举报

that's what i got at the first place````but my dad said it should be one````because the maximum of a probability should be one````````````but thanks. i would like to hear more answers to this```

举报 天堂隔壁宝儿

OK, Don't worry~~You may tell your dad that you are the right one~~:-)

伊条鱼 举报

yeah, he HAS to admit that he's wrong!!!!

jjjuly 幼苗


b


2

37018937 幼苗


I am to onlookers foreigner


1

sudan_54 幼苗


I agree with juliachen191. And it is too easy for a Chinese ten-year-old student


1

loveuglygirl 幼苗


D


1

臭臭开飞机 幼苗


a


0

我挑wǒ的 幼苗


I choose D


0