Cash Flow 按现值计算现金流量

Cash Flow 按现值计算现金流量
You are planning to make monthly deposits of $180 into a retirement account that pays 7 percent interest compounded monthly.If your first deposit will be made one month from now,how large will your retirement account be in 15 years?
乡村小迳 1年前 已收到1个回答 举报

新泪珠儿 幼苗


There will be 12*15=180 cashflows.Monthly interest rate is 7%/12.
The first cashflow will be compounded 179 times,and the last cashflow will be at the end of 15 years and will not be compounded.
The future value,at the end of 15 years,will be:
180*(1+7%/12)^179 + 180*(1+7%/12)^178 + ...+ 180*(1+7%/12)^0
sum=180*((1+7%/12)^180-1)/(7%/12)=57053.21
or,you can input in excel:
=FV(7%/12,180,180,0)
and get the same number as above.


7