一道SAT数学题,OG上的,The figure above shows part of a circle whose

一道SAT数学题,OG上的,
The figure above shows part of a circle whose circumference is 45.If arcs of length 2 and length b continue to alternate around the entire circle so that there are 18 arcs of each length ,what is the degree measure of each of the arcs of length b
bangzaitianya 1年前 已收到1个回答 举报

龙骑士25 花朵


1,(2+b)*18 = 45,therefore,b=0.5
2,degree measure of each of the arcs of length b = (0.5/45)*360°= 4°


9