answer a math question.

answer a math question.
the ratio of two numbers is 3 to 4.if the smaller number is increased by 18,the ratio becomes 4 to 5.what are the numbers?
钱塘伯乐 1年前 已收到1个回答 举报

smilelian128 春芽


x/y = 3/4
(x+18)/y = 4/5
you should solve the rest yourself.


6