200分求一道物理题 求懂英文的高手啊

200分求一道物理题 求懂英文的高手啊
Strontium-89 is a radioactive isotope with an atomic number of 38.
How many protons and how many neutrons are present in the nucleus of this isotope?
Number of Protons =
Number of Neutrons =
dg124533071 1年前 已收到3个回答 举报

didijia 春芽


题目的意思是
锶-89是放射性同位素与原子序数为38.
在这种同位素原子核中存在多少个质子和多少中子?
质子数=
中子数=
答案是 38 51


8

白狼0510 幼苗


Number of Protons = 38
Number of Neutrons =51


2

身前背后 幼苗


(a) the distance=Ltanθ=Lθ=Lλ/a=1400*544.6×10^(-6)/0.4mm=1.9mm (b) the wideth=2Ltanθ=3.8mm 题目的大意是:一列波长为544.


1