求英语帝海外党回答化学问题1.A 445gof iron is removed from an oven and plu

求英语帝海外党回答化学问题
1.A 445gof iron is removed from an oven and plunged into 378g
of water in an insulated container. The temperature of the water
increases from 26.0oC to 87.0oC. If the specific heat of iron is
0.449 J g-1oC-1, what must have been the original temperature of the iron, in oC? (The specific heat of water is 4.184 J g-1oC-1.)
2.A 0.008006mol sample of an organic compound was burned in oxygen in a
bomb calorimeter. The temperature of the calorimeter increased from 26.5oC to 34.4oC. If the heat capacity of the calorimeter is
4.24 kJ (oC)-1, then what is the constant volume heat of combustion of this compound, in kilojoules per mole?
3.The standard enthalpy of combustion of C5H12O(l) is -3,331 kJ mol-1 at 298 K. What is the standard enthalpy of formation of C5H12O(l) at 298 K? (已知the standard enthalpies of formation of CO2(g) and H2O(l) are -394 and -286 kJ mol-1, respectively, at 298 K.)
4.如何判定一个粒子is/are diamagnetic in the ground electronic state?
80391 1年前 已收到1个回答 举报

justindoer 幼苗


1:
设Fe的温度为t
水的吸收热量=378*4.184*(87-26)
根据能量守恒
水吸收的热量=铁的放出热量
铁的放出热量=445*0.449*(t-87)=378*4.184*(87-26)
解得t=569.8441°C
2:
弹式量热计测的就是定容反应热
整个量热计吸热4.24*(34.4-26.5)
则0.008006mol该有机物放出4.24*(34.4-26.5)kj热量
则Q=4.24*(34.4-26.5)/0.008006=4183.8621 kj/mol
3:
C5H12O+15/2O2=5CO2+6H2O
ΔfHm=-394*5 -286*6+3331=-355 kJ/mol
4:
看粒子中的电子数,若是奇数则为顺磁性,否则看电子的结合情况,若有单电子则为顺磁性,其他均为反磁性


6