1.Patrick has joined an insurance plan.If he pays $1888 each

1.
Patrick has joined an insurance plan.If he pays $1888 each month for the plan,how much will he play in total after 3 years?(Give your answer correct to 2 significant figures.)
2.
It is given that 1 foot = 12 inches.If 5 feet =152.5cm,how many centimetres are there in inch?(Give you answer correct 3 significant figures .)
3.
Bill finished 5 IQ questions in 18.5 s,22.7 s,37.2 s and 44.6 s.If ge expected to finish all the 5 questions in 3 minutes originally,estimate whether the actual time used exceeded his expectation.Explain briefly.
4.
There are 36 pages in a grid book with 12 rows each page and 13 grids each row.Estimate whether the total numbers of grids of 40 grid books is more than 100 thousand.Explain briefly.
懂其中一条的也可以回答……
最好是以英语的方式……不是的也可以……
3.
Bill finished 5 IQ questions in 18.5 s,22.7 s,29.8 s,37.2 s and 44.6 s.If he expected to finish all the 5 questions in 3 minutes originally,estimate whether the actual time used exceeded his expectation.Explain briefly.
= =+的确是少了一个
醉狗 1年前 已收到3个回答 举报

qq蔚蓝色 幼苗


不知道外国人答数学题有什么格式要求,所以过程仅供参考.
1.帕特里克上了一个保险.如果他每个月交1888美金,他三年需要交多少钱?(保留两位有效数字)
1year=12months,3years=36months,总共要交1888*36=6.8*10的四次方
2.已知一英尺等于12英寸,如果5英尺等于152.5厘米,一英寸等于多少厘米?(保留三位有效数字)
1foot=152.5/5=30.5cm,1inch=1/12foot=30.5/12=2.54cm
3.比尔做了5道智商测验题,分别用了18.5 秒,22.7 秒,37.2 秒 和 44.6 秒(少了一个数吧?).如果他原本预期3分钟做完这5道题,试估计他的实际用时是否超出预期.简述理由.
the actual time he used is 18.5+22.7+37.2+44.6=123s(按少了一个数据算) he expected to finish in 3min=180s,123s


5

seeming027 幼苗


1.帕特里克上了一个保险。如果他每个月交1888美金,他三年需要交多少钱?(保留两位有效数字)
1year=12months,3years=36months,总共要交1888*36=6.8*10的四次方
2.已知一英尺等于12英寸,如果5英尺等于152.5厘米,一英寸等于多少厘米?(保留三位有效数字)
1foot=152.5/5=30.5cm, 1inch=1/12foo...


1

libby0106 幼苗


1 $1888*3*12=$67968=$6.8*10^4
So Patrick will have to pay $6.8*10^4 in total after 3 years.
2 5 feet =152.5cm ;so 1 foot =30.5cm=12 inches;then 1 inch=2.54cm
So there are 2.54centimetres...


0