A book publisher figures fixed costs of $15,600 and variable

A book publisher figures fixed costs of $15,600 and variable costs of $1.50 for each book produced.If the book is sold to distributors for $8 each,how many books must be sold for the publisher to break even?
a.187,200 books
b.2,400 books
c.1642.11 or 1,643books
d.1,950 books
e.None of these
像一楼那样不会甚至于根本看不懂题的别添乱!
虫牙丝绒 1年前 已收到4个回答 举报

nqsz 幼苗



7

boosters 幼苗


15600 / (8-1.5) = 2400
固定成本15600元,每本可以赚回(8-1.5=6.5)元,所以这样列式
所以选 B


2

johnnychang818 幼苗


15600 / (8-1.5) = 2400
固定成本15600元,每本可以赚回(8-1.5=6.5)元,所以这样列式
所以选 B


0

ellenshuye 幼苗


b
题目就是说,成本是15600,卖出一本平均耗费1.5,卖出价8
卖多少本才能收支平衡
很简单的


0