中英对照一包糖比一包饼乾的比例是5:8.六包糖和五包饼乾的总重量是7kg.求一包饼乾的重量.The ratio of t

中英对照
一包糖比一包饼乾的比例是5:8.六包糖和五包饼乾的总重量是7kg.求一包饼乾的重量.The ratio of the weight of a bag of candies to the weight of a pack of biscuits is 5:8.The total weight of 6 bags of candies and 5 packs of biscuits is 7kg.Find the weight of a pack of biscuits.
话剧刚开始时,男女观众的比例是8:9.15位男士和八位女士加入观看表演,然後男女士的数目是一样的.(a)求男女士在表演一开始的数目.(b)剧院的公司有一些100元的优惠劵,总值¥12000.剧院公司有足够的优惠劵分给每一位观众吗?When a drama performance begins,the ratio of the number of male audience to the number of female audience is 8:9.20 mins later,15 male n' 8female latercomers are admitteded to watch the performance so that the number of male and the number of female audience are the same.(a)Find the number of male audience and the number of female audience when the performance begins.(b)The theatre company has a certain number of $100 coupons with a total value of $12,000.Does the theatre company have enough $100 coupons to give each of the audience a $100 coupon?Explain your answer.
A牌和B牌的咖啡豆的成本分别是¥20/kg和¥14/kg.x kg 的A牌咖啡豆和y kg 的B牌咖啡豆混在了一起,混合后的成本是¥15/kg.(a)找x:y.(b)2x kg的A牌咖啡豆和y kg的B牌咖啡豆混合的成本高过¥16/kg吗?The costs of coffee beans of brand A and coffee beans of brand B are $20/kg and $14/kg respectively.x kg of coffee beans of brand A and y kg of coffee beans of brand B are mixed so that the cost of the mixture is$15/kg.(a)find x:y (b) Is the cost of the mixture obtained by mixing 2x kg of coffee beans of brand A and y kg of coffee beans of brand B greater than $16/kg?Explain your answer.
中文是自己翻译的,怕翻译得不好,所以连英文原题一起打上来了.
收复gg古 1年前 已收到3个回答 举报

asurakey 幼苗


逗我呀,二元一次不会做?

1年前 追问

4

收复gg古 举报

不会啊!你会你教我啊!

举报 asurakey

一x:y=5:8 6x+5y=7 二x:y=8:9 x+15=y+8 三 20x+14y=15(x+y) 统统解了再回答问题

收复gg古 举报

第一题不懂。

举报 asurakey

你是抬杠的?哪里不懂,解y,数据就是答案

qiuang 幼苗


  1. 假设一包饼干的重量为X,得出6*5/8X+5X=7,得出X=0.8

  2. 假设表演开始时女观众的数量为X,那么8/9X+15=X+8,得出X=63,那么表演开始时男女观众分别为56和63

  3. (20X+14Y)/(X+Y)=15,得出Y=5X,即只要A品牌和B品牌按一比五的比例添加。第二个提问:(40X+14Y)/(2X+Y)...


2

vw真的忘了 幼苗


  1. 设一包糖和一包饼乾的重量分别为x、ykg

则:x:y=5:8 6x+5y=7

解得:y=0.8kg


0