find each value by referring to the graphs of the trigonomet

find each value by referring to the graphs of the trigonometric function.
1.sin(-720度) 2.cos(540度) 3csc(720度)
find the values of & for which each equation is true.
1.sin & =-1 2.tan & =0
state the amplitude,period,and phase shift for each function.
1.Y=-2sin& 2.Y=-3sin 4& 3.Y=2.5cos(&+180度)
write an equation of the sine function with each amplitude,period,and phase shit.
1.amplitude=0.75,period = 360度,phase shift=30度
write an equation of the cosine function with each amplitude,period,and phase shift.
1.amplitude=3.75,period =90度,phase shift = 4度.
飘忽烟火 1年前 已收到1个回答 举报

爱捷如己 幼苗


find each value by referring to the graphs of the trigonometric function.
根据(三角)函数图像,找到下列三角函数的值
1、sin(720°) = sin(0°+2*360°)= sin 0 °=0
2、cos(540°) = cos(180°+360°) = cos 180°= -1
3、csc(720°) = 1/sin(720°) = 1/sin 0 ° = ∞ No significance
find the values of & for which each equation is true.
1、sin & = -1 ,period T=360°,so & = -90°+ n*360°,n is a integer
2、tan & =0,period T=180°,so & = n*180°,n is a integer
state the amplitude(振幅),period(周期),and phase shift(相移,ω&+∮,&=0的值 ) for each function.
1、Y=-2sin& ,amplitude A= -2,period T= 360°,phase shift 为 0°
2、Y=-3sin 4& ,amplitude A= -3,period T= 90°,phase shift 为 0°
3、Y=2.5cos(&+180度),mplitude A= 2.5,period T= 360°,phase shift 为 180°
write an equation of the sine function with each amplitude,period,and phase shit.
1.amplitude=0.75,period = 360度,phase shift=30度
0.75sin(x+30°)
write an equation of the cosine function with each amplitude,period,and phase shift.
1.amplitude=3.75,period =90度,phase shift = 4度.
3.75cos(4x+4°)


5