Vanillin is a common flavouring agent.It has a R.M.M.of 152

Vanillin is a common flavouring agent.It has a R.M.M.of 152 and contains,by mass,
63.15% C(碳);5.3% H;the remainder being oxygen.
Calculate:(1) the empirical formula of vanillin (2) the molecular formula of vanillin
qazwsx_01 1年前 已收到2个回答 举报

fangsem 幼苗


100 克样品含
C摩尔数=63.15/12.01=5.26
H摩尔数=5.3/1.008=5.26
O摩尔数=(100-63.15-5.3)/16.0=1.97
所以,C:H:O摩尔数比=(5.26/1.97):(5.26/1.97):(1.97/1.97)=2.67:2.67:1=8:8:3
经验式=C8H8O3 经验式量=(8x12.01)+(8x1.008)+(3x16,0)=152(=分子量)
所以,经验式C8H8O3即为分子式.


2

豆根2 幼苗


1molVanillin中C原子的质量为152*0.6315=96g,即1molVanillin中有C原子96/12=8mol
1molVanillin中H原子的质量为152*0.053=8g,即1molVanillin中有H原子8/1=8mol
1molVanillin中O原子的质量为152-96-8=48g,即1molVanillin中有O原子48/16=3mol
则Vanillin的经验式是C8H8O3


0