一道英语的智力测试,Grandpa:You give me three empty bottles,and I'll g

一道英语的智力测试,
Grandpa:You give me three empty bottles,and I'll give you a bottle of orange.
Dad:Give you twenty-one bottles of orange,Tom.
Tom:I drink all these bottles of orange,and give the bottles to Grandpa.Then he gives me some bottles of orange.How many bottles of orange do I drink in all(一共)?
ilovevivi 1年前 已收到5个回答 举报

breathin 幼苗


TOM的爸爸给他21个瓶橙汁全喝掉,21个瓶子可以给他祖父换7瓶橙汁,再喝……掉,再给他祖父6个瓶子,换2瓶橙汁,
接着喝啦!现在自己有3个瓶子,再给他祖父,换1瓶喝………………所以一共喝了31瓶(想撑死谁啊?)
对吗?


2

天虎山 幼苗


同意1楼和4楼,应为31瓶。
21+7+2+1=31


2

細胞 幼苗


28


1

原谅我改变 幼苗


31


0

ACAZURE 幼苗


21+(21/3)=21+7=28


0