有关初中代数分数和公式的数学题I am a S2 student ,the following Maths questi

有关初中代数分数和公式的数学题
I am a S2 student ,the following Maths question that I would like to ask for help.Thanks
1.In the process of designing the structure of a stadium,the relation among the time for the crowd (t minutes),the number of people in the stadium(N),the number of passages(n) and the width of each passafe (w m)are considered,and the following formula is obtained:
t=3+ N / 8 nw
(a) It is known that at the end of a match,there are 7 200 people leaving the stadium.If 10 passages of 6m wide each are opened up for people to pass through,how long will it take to clear all the people?
(b) Make n be the suject of the formula.
cdpy92 1年前 已收到1个回答 举报

zgs1984wan 幼苗


ecause:T=3+N/8nw N=7200 n=10 w=6
so:T=3+7200/(8*10*6)=18,it take 18 minutes to clear all the people


1