表示“拿第一”的英文短语和单词!

表示“拿第一”的英文短语和单词!
越多越好~
linyunhot 1年前 已收到6个回答 举报

方中带圆 幼苗


Get in the 1st place!
Be the 1st!


10

dhwwinner 幼苗


No1
first place
Win the first prize
A first name/name heads
won the first
vied for the first place
be the champion


1

sctjzqy 幼苗


win the first prize
=win (the) first place
=get the first prize
=get (the) first place
=get the 1st prize
=gain the first prize
=gain (the) first place
=take (the) first pr...


1

gieny 幼苗


win the match
get the first
be the number one


0

azbwwz 幼苗


To be number one


0

Edison621 幼苗


win the game 赢得比赛,通常指得第一
get the first place 拿第一
be the champion 得冠军


0