英语高手进.问几道英语数学题.In 2004,16 June falls on a wednesday.on what

英语高手进.问几道英语数学题.
In 2004,16 June falls on a wednesday.on what day of the week will 16 June fall in 2010?
先帮忙翻译一下,然后解答.好吗?
Two brothers walk from home to factory.It take the elder brother forty minutes,and it takes the young brother thirty minutes.If the elder brother leaves home five minutes earlier than the younger brother,in how many minutes will the younger brother catch up with the elder brother?
先翻译 再解答.
A line is cut its one fifth,then add five meters to it.Now it is three twentieths shorter than before.How long is the line now?
先翻译 再解答.
帮一下.小升初 实在麻烦.
弦停山洲 1年前 已收到1个回答 举报

迷茫迷 春芽


In 2004,16 June falls on a wednesday.on what day of the week will 16 June fall in 2010?
2004年6月16日是周三,2010年6月16日是周几?
2008年是闰年,366天,2004到2010共6年
(6*365+1)/7余0
所以2010年6月16日是周三
Two brothers walk from home to factory.It take the elder brother forty minutes,and it takes the young brother thirty minutes.If the elder brother leaves home five minutes earlier than the younger brother,in how many minutes will the younger brother catch up with the elder brother?
两兄弟从家走到工厂,哥哥要走40分钟,弟弟要走30分钟.如果哥哥先离开家5分钟后弟弟再出发,那么弟弟要多久才能追上哥哥?
设路程为1,哥哥速度是1/40,弟弟速度是1/30
(5*1/40)/(1/30-1/40)=15分钟
A line is cut its one fifth,then add five meters to it.Now it is three twentieths shorter than before.How long is the line now?
一根绳剪掉它的五分之一再增加五米后比以前短二十分之三,那么这个绳子现在多长?
原来绳子长5/[(1-3/20)-(1-1/5)]=100米
现在长100*(1-3/20)=85米


3