英语数学方面的英语:一.1.It is an apple.(改为否定句)二.用所给单词的正确形式填空.1.There a

英语数学方面的
英语:
一.
1.It is an apple.(改为否定句)
二.用所给单词的正确形式填空.
1.There are four▁(apple) on the table.
2.What are▁(this)?
3.How ▁(do) you spell it?
4.This is a bird.▁(it) name is Polly.
1.标价为x元的某件商品,按标价八折出售仍盈利b元,已知该商品的进价是a元,则x等于多少元?
2.结合生活经验对2x-y可以解释为▁▁▁.
xijin131 1年前 已收到4个回答 举报

飞天星球 幼苗


英语:
一、
1. It is not(isn't) an apple.
二、
1.There are four apples on the table.
2.What are these
3.How do you spell it?
4.This is a bird. Its name is Polly.
数学:
1.(利润=售价-成本)
∴b=80%x-a
80%x=a+b
x=1.25(a+b)
2.例如:老师有2x个苹果,分给小明y个,还剩(2x-y)个


1

menggui 幼苗


(1)It is not a apple
(1)加s
(2)these
(3)do
(4)its
数学:
(1)(b+a)X 5/4
(2)打比喻:我有2盒粉笔每盒x支给了小明y支


0

微笑如春风 幼苗


一、1. It isn't an apple.
二、1.There are four (apples) on the table.
2.What are (these)?
3. How (do) you spell it?
4. his is a bird. (Its) name is Polly.
1.(a+b)/0.8
2.题中根本没提到y,中...


0

天龙8步 幼苗


1.it is not an apple
1.apples
2.these
3.do
4.its

1.a-0.8x=b,0.8x=a-b,x=5(a-b)/4
2.买2斤苹果,每斤x元,打折后,共折扣y元,总共花费2x-y元


0