Justin deposits 700$ into an account that earn interest of 5

Justin deposits 700$ into an account that earn interest of 5.5%per year,compounded annually.
a)How long will it take for Justin's investment to double in value?Eplain how you solbed this.
b)How much longer would it take if the account paid simple interest,at the same rate?Simple interest does not get added to the principal after each compouding period.Use the formula I=Prt,where I is the interest,in dollars,P is the principal in dollars,r is interest rate (as a decimal),and t is the time,in year.
求过程、真心着急
guoxp047 1年前 已收到2个回答 举报

jasonxdong 幼苗


a,14年 具体求解不等式700×(1+5.5%)^n >= 1400
b.19年 100/5.5
有问题请追加..我现在忙,迟点告诉你怎么解.还有你发的那一道题也是.

1年前 追问

8

guoxp047 举报

好的 这道题第二问我没看懂 那道题也是如果你有时间麻烦把中文意思告诉我 谢谢~^ ^*

举报 jasonxdong

第二问就是说单利,可用I=Prt来表示,也即 利息=本金×利润率×时间,比如你存1000元,年利率单利5%,那么存1年你得到50元利息,存2年得100元利息,3年150,依次类推,越到后面你会发现复利给你带来的利息越多。

guoxp047 举报

这道题求时间 应该是利息除以本金和利润率 那为什么是100除以5.5?

举报 jasonxdong

和你的意思一样。我只是简写了。比如10%的利率,变成100%,也即翻一番,所以用100/10即可。实际方程应该是 5.5%×n×700=700

达芙妮 幼苗


有想要学习英语的朋友,请加 QQ群278863862, we prefer free chat in english there.and we do have a lot native english speakers who can help u a lot,u cant miss it! jOIn us!!!


2