If x,y and z are positive

Ifx,y and z are positive numbers such that 2x 2 -6y 2 +z 2 =0,6x 2 -2y 2 -z 2 =0,then the value of
x 2 -xz+ z 2
x 2 +yz+ y 2
is______. (positive numbers:正数;the value:值)
cb_shi 1年前 已收到1个回答 举报

唯译 幼苗


由x,y,z是正数,2x 2 -6y 2 +z 2 =0,6x 2 -2y 2 -z 2 =0,
两式相加得出x=y,
把x=y代入2x 2 -6y 2 +z 2 =0,
解得:z=2y,
把x=y,z=2y代入

x 2 -xz+ z 2
x 2 +yz+ y 2 =
y 2 -2 y 2 +4 y 2
y 2 + 2 y 2 + y 2 =
3
4 .
故答案为:
3
4 .


7