根据字母形状...根据字母形状回答下列问题.1.What letter is an animal.___________

根据字母形状...
根据字母形状回答下列问题.
1.What letter is an animal.________________
2.What letter is a vegetable?________________
3.What letter is the most people afraid most?____________
4.What letter is a question?
5.What letter is a part of the head?________
limaodian 1年前 已收到3个回答 举报

xibaolyq 幼苗


1.B (bee的谐音,蜜蜂)
2.P (pea的谐音)
3.C (sea海)
4.Y (why为什么)
5.I (eye眼睛)


10

applewongonly 幼苗


B= Bee
P Pea 豌豆
C=sea 大多数人最怕哪个字母
y=why
EYE(I)


2

xcjaff 幼苗


1、b=bee(蜜蜂)
2、p = pea(豌豆)
3、c
4、y=why(为什么)
5、i=eye(眼睛)


1