For a certain distribution,the measurement 12.1 is 1.5 stand

For a certain distribution,the measurement 12.1 is 1.5 standard deviations below the mean,and the measurement 17.5 is 3.0 standard deviations above the mean.What is the mean of the distribution?
A) 13.8 B) 13.9 C)14.0 D) 14.1 E) 14.2
ryo15 1年前 已收到2个回答 举报

gz_czf 春芽


这题目的意思是某一个平均数的1.5标准偏差下限是12.5,3标准偏差上限是17.5;
设平均值为x,标准偏差为s
x-1.5s=12.1
x+3s=17.5
解得x=13.9
所以选 B


1

黑马王子2008 幼苗


standard deviation=(17.5-12.1)/(1.5+3)=1.2
mean=17.5-3*1.2=13.9麻烦您能给我解释一下这个题么,我不太理解,我就读出来是标准差和平均数的题,麻烦您了这就是一个初中题 standard deviations=x,mean=y
12.1比y小1.5x, 17.5比y多3x,求y
也许是小学难度的题
要透过现象...


0