sat数学题(英语) Tom and Alison are both salespeople,Tom's weekly

sat数学题(英语)
Tom and Alison are both salespeople,Tom's weekly compensation consists of $300 plus 20 percent of his sales.Alson's weekly compensation consists of $200 plus 25 percent of her sales.if they both bad the same amount of slaes and the same compensaton for a particular week what was that compensation in dollars.(Disregard the dollar sign when gridding your answer)
jing520599 1年前 已收到2个回答 举报

fumasu5247 花朵


Let the sales be a dollars and compensation be b dollars
Tom:300 + a*20% = b
Alison:200 + a*25% = b
300 + 0.2a = 200 + 0.25a,0.05a = 100,a = 2000
b = 300+2000*20% = 300 + 400 = 700


2

站长的儿子 幼苗


The amount of sales is 2,000 and the weely compensation for both of them is 700 dollars


2