1,2,3,4,5,6,7how many pairs of different numbers can be chos

1,2,3,4,5,6,7
how many pairs of different numbers can be chosen from the list above so that the sum of the two numbers is even?(note:the pair 1,3 is the same as the pair 3,1)
第二题
square tiles measuring 1/2 foot by 1/2 foot are sold in boxes containing 10 tiles each.what is the least number of the boxes of tiles needed to cover a rectangular floor that has dimensions 12 feet by 13 feet?
这道真心没看懂= =
生活在别处努力 1年前 已收到3个回答 举报

给萨都ww 花朵


1.
Grp A (0dd numbers):1,3,5,7
Grp B (Even numbers):2,4,6
U can choose 2 both from Grp A or from Grp B,totally:
C(2,4)+C(2,3)=9
2.
12×13÷(1/2×1/2×10)=62.4≈63


2

汉刀 幼苗


1.1,3 1,5 1,7 2,4 2,6 3,5 3,7 4,6 5,7 共9对
2.我翻译的通俗点,就是 1/2*1/2规格的正方形瓷砖一盒能装10块,那么用这种瓷砖铺完规格12*13的地板至少需要几盒? 12×13÷(1/2×1/2×10)=62.4≈63 盒
...


2

xx老记 幼苗


three pairs


1