Please help to solve this question:When Mrs Lee was 44 years

Please help to solve this question:When Mrs Lee was 44 years old,her son was twice her daughter's
When Mrs Lee was 44 years old,her son was twice her daughter's age.Mrs Lee will be twice he son's age when her daughter is 26 years old.How old will Mrs Lee be when her daughter is 20 years old?
lynn925 1年前 已收到3个回答 举报

hudie422 幼苗


58!设Mrs Lee44岁时,女儿为X岁,儿子为2X岁.女儿26岁时,过了26-X年,儿子为(26-X)+2X岁=26+X岁,Mrs Lee为44+(26-X)岁,根据第二句话,得出:44+(26-X)=2(26+X),得出X=6


1

歪歪Q 幼苗


请帮忙解决这个问题,当李太太44的时候,她的儿子的岁数是她的女儿岁数的两倍,


1

feitiande 幼苗


当李太太是四十四岁时,她儿子的岁数是她女儿岁数的两倍。twice:两倍。


0