问道SAT数学according to the formula f=9/5(c)+32, if the temperat

问道SAT数学
according to the formula f=9/5(c)+32, if the temperature in degrees fahrenheit increases by 27, by how much does the temperature in degrees celsius increase?
不要光给我答案,我知道答案
王希希 1年前 已收到1个回答 举报

goweiwei 幼苗


f=9/5*c+32→c=(f-32)*5/9
如果f增加了27,那么f-32也增加了27,那么C就应该增加了27×5/9=15


10