GMAT If x and y are positive integers,and x^3*y^4=2000.What

GMAT If x and y are positive integers,and x^3*y^4=2000.What is the value of xy?
这个...有木有技巧...
accessdeny1 1年前 已收到1个回答 举报

暗黑盛唐 幼苗


对2000进行分解质因数,得到2000=2*2*2*2*5*5*5
然后对分解的得到数进行组合,刚好x=5,y=2
所以xy=10
如果只是针对这道题的话,x^3*y^4=(xy)^3*y
而2000=10^3*2,所以xy=10


2