6.0 of ammonium phosphate is dissolved into water to produce

6.0 of ammonium phosphate is dissolved into water to produce 300mL of solution.What are the concentrations (in mol/L) of the ammonium ions and phosphate ions present?我是加拿大高中生.大概中文就是有6克(NH4)2PO4融化在300毫升水里,求nh4离子和po4离子的concentration.
Viviantao_na 1年前 已收到3个回答 举报

Anny_99 幼苗


M[(NH4)3PO4] = 149 g/mol
m[(NH4)3PO4] = 6 g
n[(NH4)3PO4] = m[(NH4)3PO4]/M[(NH4)3PO4] = 6 g/149 g/mol = 0.04 mol
V[(NH4)3PO4(ag)]=300 mL=0.3 L
(NH4)3PO4 = 3NH4^+ + PO4^3-
c(NH4^+) = n(NH4^+)/V[(NH4)3PO4(ag)] = 3*0.04 mol / 0.3 L = 0.4 mol/L
c(PO4^3-) = n(PO4^3-)/V[(NH4)3PO4(ag)] = 0.04 mol / 0.3 L = 0.13 mol/L


5

xiaok98 幼苗


写出离子式,然后用C1V1=C2V2求就行了。


2

斯吾涯 幼苗


首先楼主,不是(NH4)2PO4,而是(NH4)3PO4,首先列平衡方程
(NH4)3PO4→3NH4+P04
NH4离子concentration:6g× 1mol/149.12g ×
3mol of NH4/1mol of (NH4)3PO4× 1mol/0.3L=0.40MOL/L
PO4离子concentration:6g× 1mol/149.12g × 1mol of PO4/1mol of (NH4)3PO4× 1mol/0.3L=0.13MOL/L


1