You have the misfortune to own an unreliable clock.This one

You have the misfortune to own an unreliable clock.This one loses exactly 20 minutes every hour.It is now showing 8:00 a.m.and you know that it was correct at midnight,when you set it.The clock stopped 10 hours ago,what is the correct time now?
zxf701221 1年前 已收到4个回答 举报

网笑笑 春芽


Solution:
The clock shows 8:00 am.
It means 8×60 = 480 min past by the clock.
The actual time past by normal clock = (480÷40)×60 = 720 min = 12hr
The time delayed is 12 - 8 = 4hr.
We also know the clock stopped 10 hours ago.
So,the correct present time = 8:00am + 4hr + 10hr = 10:00pm
Ans :It is 10:00pm now.


10

天地玄黄2 幼苗


应该是20点40分,我说一下计算过程你看看对不对,它说这个表每小时慢20分,在午夜的时候是对的,现在显示8点,意思是慢了20*8=160分,即10点40分,但是,八点是十小时之前的时间,所以现在是20点40分。参考一下~


2

middle_wang 幼苗


答案是:当天晚上22:00即晚上10点。
clock 每小时慢20mins,意味着在表盘上每小时的贡献时间是40mins。表停时显示是8am,也就是480mins(8*60=480)。该表每小时能走40mins,贡献了480mins,意味着实际耗时480/40=12小时。午夜十二点再过去12小时就是该表停止的时间,即当日中午12点。表停10小时后,即当晚22点,也就是晚上10点。
...


2

snoopy0707 幼苗


这更像是数学题啊。。。


1