急!懂英语和数学的来!The profit made by a manufacturer for selling a t

急!懂英语和数学的来!
The profit made by a manufacturer for selling a table is 20 and the percentage profit is 10% .
(a)Find the cost of each table.
(b)If the percentage profit is 6% now,find the profit made by the manufacturer for selling 10 tables.
sherry1209 1年前 已收到3个回答 举报

zxcczx 幼苗


供应商卖一张桌子的利润是20元,利润率为10%
1)算出每张桌子的成本
2)如果现在利润率是 6% ,求供应商卖10张桌子能得到的利润
1)20/0.1=200元
2)10*200*0.06=120元


8

lokye800 幼苗


180
200


2

quermountain 幼苗


制造商卖一个桌子利润是20,利润率为10%。
A求每个桌子的花费
B如果利润率为6%,求制造商卖10个桌子的利润.
a cost(1+10%)=销售价格=cost+20 cost=200
B 一个道理啊 销售价格=(1+利润率)*成本。 之后自己算吧


1