谁能回答我两个英语问题The whole class form a circle.if we count the stu

谁能回答我两个英语问题
The whole class form a circle.if we count the students form the monitor in a clockwise direction,mary will be NO.17.if we count the students from the monitor in a counterclockwise students are there in the class?( )
Mary's grandfather says to her:"My birthday is the second Tuesday of May.There are 4 Tuesdays this May,and the sum of the four days is 58."The birth date of Mary's grangfather is( ),May
第一个问题:The whole class form a circle.if we count the students form the monitor in a clockwise direction,mary will be NO.17.if we count the students from the monitor in a counterclockwise direction.Mary will be No.21.How many students are there in the class?( )
lacus06 1年前 已收到4个回答 举报

bmwbenz_1214 幼苗


NO.1:37 ,37=17+21 -2,for the two different counting,we count both monitor and Mary twice,there is an extra 2 here.
NO.2 :4 .May; Obviously,the dates for the same weekday like Tuesday is in sequential series,like it's Sunday on May 23,2010,so 16(23-7) and 30(23+7) of May are also Sunday.So let x be the first Tuesday of May,then the other 3 Tuesdays will be x+7,x+14 and x+21,then we have the following equation:
x+ x+7 +x+14 +x+21 =58,from which we can get x is 4


5

lv0710 幼苗


这不是英语问题,是数学问题,第一个问题里面的form应该是from。


2

Timm 幼苗


1 .37=17+21-1
2 .11
(58-6*7)/4=4
4+7=11


0

ligang5344 幼苗


你的第一个问题不完整吧,你再检查一下是不是?不好意思啊。


0