急问(高等微积分)Let a and b be positive numbers.Find the value of ∫

急问(高等微积分)
Let a and b be positive numbers.Find the value of ∫[ax+b]dx in the following two ways:
a.Using elementary geometry,interpreting ∫[ax+b]dx as an area.
b.Using the First Fundamental Theorem (Integrating Derivatives).
注:上下界皆为 1 ,0
墨幽主人 1年前 已收到2个回答 举报

小虫张三rain123 花朵


a)使用面积原理,直线在(0,1)下的图形为梯形,面积为
∫[ax+b]dx =(1/2)*(b+a+b)*1=(1/2)(a+2b)
b)积分
∫[ax+b]dx =(1/2)ax^2+bx在0到1上计算=(1/2)a+b=(1/2)(a+2b)


10

hylyadou 幼苗


a.直线y=ax+b与x轴所围图形,其中0《x《1


2