请教两道会计专业课试题 多谢各位^_^

请教两道会计专业课试题 多谢各位^_^
2008年单选题第五道At December 31,2007,W company's allowance for bad debt was 40000 an the accounts receivable totaled 527000 before year end adjustment .W company decided to write off bad debts totaling 47000 and to adjust the allowance for accounts receivable to 5% of the balance of the accounts receivable.The correct figure should appear in the income statement for expenses of bad debt is:A 15000B 24000C22000D 250002.(2009)The chief accountant of company has the primary responsibility for the preparation and presentation of the company's financial statements这句话对吗谢谢各位
jasmine1981 1年前 已收到5个回答 举报

尜2 幼苗


柔音,你题目写错啦~~~~allowance for debt debts 原题是49000,这样子就应该选C~~~~~~~~`49000—47000 = 2000 (527000—47000)*5% = 24000 ,所以确定的费用为 24000—2000 = 22000


2

bioclx 幼苗


那是坏账准备,不用冲回


0

还未到的 幼苗


应该是22000先write off 47000,allowance for bad debt 还有2000allowance for bad debt的余额应该是(527000-47000)5%=24000本期应该计提的费用是24000-2000=22000


0

yrr26617 幼苗


2008年单选题第五道At December 31,2007,W company's allowance for bad debt was 40000 an the accounts receivable totaled 527000 before year end adjustment .W company decided to write off bad debts totaling 4700...


0

江洲月 春芽


你这题目就写错了allowance for bad debt 应该是49000


0