高等概率论的问题,Suppose we have in\x0cnitely many boxes numbered 1,

高等概率论的问题,
Suppose we have inx0cnitely many boxes numbered 1,2,3...We put balls in the
boxes one at a time.Each time,we independently put the ball in box k with probability pk,where pk x15>= 0 for all k and p1+p2+p3+.=1,Let Xn,k be the number of balls in box k after n balls have been placed in boxes.
(a) Prove that for each x0cfixed positive integer k,we have (Xn,k)/n -> pk a.s.
(b) Prove that as n->infinity,sup_{k}|(Xn,k)/n-pk|->0 a.s
第一题会做,感觉和函数列的一致收敛有关。
nba123456789 1年前 已收到2个回答 举报

小虫2006 花朵


概率论中证明几乎处处收敛,一个常用的方法是利用波莱尔-康特里引理.最好自己在思考思考,可以写个提示,具体的过程写起来比较麻烦.
书写方便,记S(n)=sup_{k}|(Xn,k)/n-pk|,先考虑他的子序列S(n^2).可以发现E(S(n^2))=O(1/n^2),由切比雪夫不等式和波莱尔-康特里引理就可以证明S(n^2)/n^2几乎处处收敛到0.每个整数k,总有n^2

1年前 追问

2

nba123456789 举报

E(S(n^2))=O(1/n^2),是怎么得到的?带sup后没办法算E(s(n))啊

举报 小虫2006

放缩的技巧,求上确界,不超过求和.E(S(n^2))<=对k求和E(Xn,k-pk)^2....

感性理想 幼苗


第二个你能解释一下吗,看不懂…


2