和结果,1.A sum of $10,000 is deposited at a rate of 6% per annu

和结果,
1.A sum of $10,000 is deposited at a rate of 6% per annum,compounded half-yearly.Find the amount of money that will have accumulated by the end of the third year.
2.The population of America in 2004 was 500,000.It is estimated that the population in 2014 will be 580,000.Assume that the population grows at a constant rate r% per year,find the approximate value of r (correct to 3 significant figures).
何登 1年前 已收到2个回答 举报

Tsark 花朵


1.10000*(1+0.03)^6=12667.70
2.500000*(1+r)^10=580000得:r=0.015


2

为何终生美丽 幼苗


1.10000*(1+0.06)^3=11910.16,增加了1910.16
2.第二题也是一样的,反过来算就行了。


0